
Aangezien er in de zomer traditioneel minder pendelaars zijn en ook het economisch verkeer dan terugvalt, blijven het Agentschap Wegen en Verkeer (AWV), Lantis en De Werkvennootschap ook in juli en augustus én tijdens het bouwverlof aan de slag. Voor de komende maanden staan een aantal belangrijke onderhoudswerken op de Vlaamse snelwegen gepland. Ze zijn nodig om de verkeersveiligheid en de doorstroming te verbeteren, maar brengen natuurlijk ook hinder met zich mee, zeker op zonnige dagen met extra vrijetijdsverkeer.
Al de zomerwerven werden grondig afgestemd tussen AWV, Lantis, De Werkvennootschap, mobiliteitsorganisaties, werkgevers- en transportfederaties. Samen hebben ze voor elke zomerwerf ook een aanpak afgesproken om de hinder zo kort en zo klein mogelijk te houden voor de weggebruikers.
Toch wijst het Verkeerscentrum erop dat ondanks die voorbereidingen weggebruikers op drukke momenten best rekening houden met file en vertragingen, zeker op zonnige dagen en tijdens de weekends. In de zomer is er immers meer vrijetijdsverkeer, vooral naar de kust, pretparken en andere toeristische trekpleisters. Plannen voor een reis of dagje weg deze zomer? Bereid uw rit goed voor, calculeer mogelijke hinder in en volg de actuele verkeersinformatie.
Hieronder vindt u de lijst met de meest in het oog springende werven. Waar de hinder ernstig is, wordt dat uitdrukkelijk vermeld.
E40 Brussel - Oostende
- Zaterdagnacht 28 juni, maandagnacht 30 juni en dinsdagnacht 8 juli (telkens vanaf 21u). Voor de plaatsing van een nieuwe brug in Drongen is de E40 in beide richtingen afgesloten tussen Aalter en Sint-Denijs-Westrem. Ernstige hinder.
- Dinsdag 22 juli tot en met zondag 10 augustus
In Aalst wordt geluidswerend asfalt gelegd. Het verkeer rijdt in beide richtingen over twee versmalde rijstroken. Ernstige hinder, vooral tijdens spitsen en bij druk kustverkeer.
E17 Antwerpen - Kortrijk/Frankrijk
- Van vrijdag 27 juni tot en met maandag 14 juli
Tussen Sint-Niklaas en Kruibeke wordt het wegdek vernieuwd. Er zijn in elke richting twee versmalde rijstroken beschikbaar. Ernstige hinder, vooral tijdens spitsen en bij druk kustverkeer. - Van maandag 30 juni tot en met vrijdag 4 juli (richting Frankrijk) en van maandag 7 juli tot en met donderdag 10 juli (richting Kortrijk/Gent/Antwerpen)
Bij de Franse grens in Rekkem worden twee bruggen vernieuwd. Slechts één rijstrook beschikbaar. - Van zaterdag 16 augustus tot en met zondag 31 augustus
Tussen Beervelde en Lokeren wordt het wegdek vernieuwd. Het verkeer rijdt in beide richtingen over twee versmalde rijstroken. Ernstige hinder, vooral tijdens spitsen en bij kustdrukte.
E411 Brussel - Namen
- Donderdagnacht 3 juli en zaterdagnacht 5 juli
Door vernieuwingswerk bij Jezus-Eik is er in de richting van Namen slechts één rijstrook beschikbaar tijdens de nacht van dinsdag 3 juli op woensdag 4 juli tussen 23u en 6u. Tijdens de nacht van zaterdag 5 juli op zondag 6 juli tussen 20u en 9u is de snelweg daar volledig afgesloten in beide richtingen. Ernstige hinder zaterdagnacht.
R1 Antwerpse ring
- Van zaterdagavond 5 juli (21u) tot maandagochtend 7 juli (5u)
In de Kennedytunnel vinden betonherstellingen plaats. Van zaterdagavond 21u tot zondagochtend 8u is er in elke richting slechts één rijstrook beschikbaar. Van zondagochtend 8u tot maandagochtend 5u rijdt verkeer richting Gent over één rijstrook, maar richting het noorden/Nederland is alles vrij. Deze aanpak verschilt van wat eerder in juni aangekondigd werd. Hou rekening met ernstige hinder, vermijd de omgeving indien mogelijk! - Van vrijdagavond 22 augustus tot maandagochtend 25 augustus
In het kader van het Oosterweelproject zijn er werven op de Antwerpse ring richting Nederland bij Deurne en op de E313-lus richting Gent van knooppunt Antwerpen-Oost. Ernstige hinder.
E313 Antwerpen - Hasselt/Luik
- Van maandag 4 augustus tot eind september
Bij Grobbendonk worden geluidsschermen geplaatst. Het verkeer rijdt in beide richtingen over twee versmalde rijstroken tussen Massenhoven en Herentals-West.
E34/N49 Antwerpen - Knokke-Heist
- Tot eind augustus (zondagnacht tot en met donderdagnacht)
De Zelzatetunnel op de E34 krijgt nieuwe verlichting. Tot en met donderdag 28 augustus is de tunnelkoker richting Knokke wekelijks 5 nachten dicht: van zondagnacht tot en met donderdagnacht, telkens tussen 20u en 5u. Tijdens het bouwverlof, van 18 juli tot en met 9 augustus, zijn er geen sluitingen. AWV kiest er bewust voor om met het project te starten richting Knokke zodat kustgangers ‘s avonds ongehinderd naar huis kunnen terugrijden. Pas vanaf september zal worden gewerkt in de koker richting Antwerpen. - Heel de zomer
Tijdens de ombouw van de expresweg N49 tot autosnelweg rijdt het verkeer tussen Maldegem en Damme in beide richtingen over één rijstrook. Filevorming op drukke zomerdagen!

Investeren in goede wegen
De werkzaamheden op de Vlaamse snelwegen zijn nodig om de veiligheid en de levensduur van die weginfrastructuur te verbeteren. Onze snelwegen staan elke dag opnieuw onder bijzonder grote druk. Met een indrukwekkende 63,4 miljoen afgelegde voertuigkilometer per gemiddelde werkdag behoort Vlaanderen tot de drukste verkeersregio’s in Europa.
“Deze Vlaamse Regering investeert fors in het broodnodige onderhoud van onze weginfrastructuur. We vernieuwen het wegdek, bruggen en tunnels en passen drukke verkeersknooppunten aan voor een betere doorstroming en meer veiligheid,” zegt Vlaams minister van Mobiliteit en Openbare Werken Annick De Ridder. “Koken kost niet alleen geld, het maakt echter ook de keuken vuil, maar we doen er alles aan om de hinder voor weggebruikers zo klein mogelijk te houden. Bijvoorbeeld door zoveel mogelijk rijstroken open te houden en te werken op verkeersluwe momenten, zoals ‘s nachts en tijdens deze zomervakantie.”
Voorbereid op weg
Zorg voor een vlotte zomeruitstap. Check vooraf waar er gewerkt wordt en pas uw route of vertrekmoment aan. Vermijd piekmomenten en hou rekening met extra reistijd. Neem ook altijd voldoende (fris) water mee in uw voertuig.
- Op www.wegenenverkeer.be vinden weggebruikers info over wegwerkzaamheden, ook op gewestwegen.
- Op www.verkeerscentrum.be staat realtime verkeersinformatie over de Vlaamse snelwegen.
- Op www.verkeerscentrum.be/werken/tunnelsluitingen vindt u een kalender met de geplande tunnelsluitingen in 2025.